Hogyan mesélj el egy történetet?
Lehetőleg olyat, amellyel elérheted a céljaidat, tehát márkát építhetsz vagy eladást ösztönözhetsz. Mindezt úgy, ahogyan a legjobb filmekben láthatod: szórakoztatón, feszesen és professzionálisan.
Nincs titok, lényegében a klasszikus dramaturgiáról fogunk egy picit beszélni sok-sok videós példával, amiket piszkosul jó érzés nézni, mert viccesek, aranyosak vagy meghatók. Az így átadott tudás pedig felhasználó bármelyik szöveges vagy videós tartalomban, ahogy azt például ebben az esetben látjuk:
Nincs megkötés, csak rajtad áll, hogy építed be a storytellinget a saját anyagaidba. Írtam már PR-cikket úgy, hogy a történetmesélés szabályrendszerét követtem, úgyhogy hiába a videó a legtermészetesebb közeg, senki nem tiltja meg, hogy ezt írásban is használd.
Miért van szükséged történetekre?
Azért, mert a hagyományos megközelítésnek egyre népszerűbb alternatívája például a branded video content, és a direkt értékesítés helyett (főleg egy ekkora reklámzajban) a fogyasztókat hatékonyan el tudod érni azzal, ha az üzenet átadásába egy kis szórakoztatást is beleviszel. Nem véletlen, hogy a hagyományos reklámfilmben bőven látsz már erre példát, és hogy az emberek a tévében is inkább azokat szeretik, amely történetre épül.
Hasonlítsd össze ezt a két videót. Jó, tudom, az egyik a Coca-Cola, a másik pezsgő, de mindjárt megérted, mire gondolok.
Kezdjük a Hungária reklámfilmjével:
És akkor a tipikus Coca-Cola-szpot, még csak nem is a karácsonyi:
Oké, ki az a nő és ki az a férfi a Hungária reklámjában? Mi a kapcsolatuk? Járnak, esetleg épp akkor találkoztak és a nőt csak a pezsgő érdekelte? Semmi nem kapcsolódik össze a fejünkben, és a lényege, hogy van benne eye candy (macsó csávó, dögös nő), és hogy pezsgőt inni amolyan Várkert Bazár-os luxus.
Coca-Cola? Lehet, hogy nem tetszik neked, de nincs kérdéses pont, tiszta az üzenet, világos a kapcsolat.
Történet! Történetet nem a termékelőnyökkel teletűzdelt anyagaid kárára mesélsz, hanem azok mellett, diverzifikálva azt a folyamatot, ahogy a potenciális vásárlóidat eléred.
Ezért látod azt, hogy egyre több videóban akarnak neked élményt, történetet adni. Szórakoztatni szeretnének, hogy aztán az így kialakult kötődés apropóján sumák módon becserkésszenek.
Az emberek nem reklámokat keresnek, nem a reklámokat osztják meg, hanem az élményeiket.
Storytelling mindenek felett
Az előfizetős részben a dramaturgia mélyére ásunk!
Előfizettél már? Ha igen, akkor itt tudsz bejelentkezni. Még nem vagy előfizetőnk? Olvasd el itt, hogy mi mindent tartalmaz az előfizetés, miért éri meg és miért nem akarsz ebből kimaradni.
Ez a doboz pontosan 18947 karakternyi színtiszta tudást rejt.
Tanulság?
Ahogy a blogposztok (vagy landing page-ek, hírlevelek) írásának is megvan a maga szigorú szabályrendszere, úgy a reklámfilmek készítésénél sem hanyagolhatjuk el azokat a jól bevált dolgokat (best practice-eket, vagy nevezzük dramaturgiának), amik már bizonyították, hogy hatékonyak.
Ezeket nem lustaságból alkalmazzák a profik, hanem azért, mert alapvetői nézői igényeket elégítenek ki.
Neked azt kell adnod a nézőnek, amit elvár, és ha odafigyelsz a fentebb említett szabályokra, akkor nem lesz ezzel gondod. Ettől még nyugodtan kiélheted a kreativitásodat. Nézd meg a videókat, és mondd azt, hogy nincs bennünk meg a kreativitás.
Én nem fogom.
Vélemény, hozzászólás?