Ez a cikk abban segít neked, hogy a szövegírói karrieredet elindíthasd.
Te is érzed, hogy az indulás a legnehezebb. Nincs portfóliód, nincsenek még eredményeid, amiket kommunikálhatnál, nincs ügyfélköröd – és valószínűleg nem tudsz százezreket ellőni marketingre.
2 jó hírem is van.
- Ez a probléma általános, a marketinges fórumok tele vannak olyan beszélgetésekkel, hogy hogyan indítsd el a szabadúszó karrieredet.
- Van megoldás, és a cikkben elmondom.
(Ez a cikk konkrét, megvalósítható és eredményes stratégiát ad a kezedbe. Nem olyan üres tanácsokat kapsz, hogy networkingelj, hanem lépésről lépésre megoldást.)
Miért legyél szabadúszó?
Kedves mondásunk, hogy hazánkban a szabadúszó inkább szabadon fuldokló.
A szabadúszás nagyon gyümölcsöző, ugyanakkor nagyon kockázatos és nagyon nehéz.
High risk, high reward.
A legtöbben ott rontják el, hogy a szabadúszást hasonlóképp fogják fel, mint a biztos alkalmazotti állást. Holott a szabadúszást úgy kell felépítened, mint egy céget – bár a szó legszorosabb értelmében nem vagy vállalkozó.
(Vállalkozónak azt tartjuk, aki 20+ embert egy közös cél felé visz, vállalati struktúrát alakít ki, termékvonalai vannak stb., tehát nagyban játszik – ugyanígy a legtöbb 3 fős mikrovállalat sem tekinthető hagyományos vállalkozásnak.)
Viszont nem kapod a munkát, hanem szerzed.
- Te végzed a pozicionálást.
- Te találod ki a szövegírói szolgáltatásaidat.
- Te árazol.
- Te értékesítesz.
- Te csinálod a marketingedet.
- Te készítteted (vagy készíted) el a weboldalad.
- Te adózol. (A legjobb barátod a KATA lesz.)
- Te osztod be az idődet.
- Te teszed ki az arcod minden munka mögé (ha rossz, akkor te buksz, ha nyersz, akkor tied a hírnév).
- Nincs limit a bevételeiden (bár 24 órából áll egy napod, de ahogy egyre jobb leszel, úgy növelheted az árakat, később pedig termékeket készíthetsz).
- Több lábon állsz (nem 1 munkahelyed van, hanem mondjuk 10 állandó ügyfeled).
A magasabb kockázatért olyan szabadságot kapsz, amit munkavállalóként sehol.
És ha belököd a szekeret, akkor utána soha többé nem akarsz majd alkalmazott lenni. Nekünk van egy szövegírónk, aki szabadúszó – könyörgünk neki, hogy csak nekünk dolgozzon, de nem akarja feladni a szabadúszást. És megértem őt.
Nézzük lépésről lépésre, hogy hogyan szerezz munkát.
0) Tanulj folyamatosan
Ezt csak a tisztesség kedvéért mondom, de ez a cikk nem arról szól, hogy hogyan tanuld ki a szakmát.
Olvasd el az alapkönyveket.
Kövesd a legnagyobb neveket (meg ezt a blogot is).
1) Készíts egy saját oldalt
A domén és a tárhely egy évre pár ezer forintos költség, amit akkor is meg tudsz engedni, ha kilóg a segged a gatyádból. Én is meg tudtam engedni.
Ezután telepíts föl egy WordPresst (ha a szolgáltatód jó fej, akkor ezt megteszik neked) és válassz egy ingyenes sablont. Ezt utána finomhangolod (a HTML és CSS ilyen barkácsolási szinten nem nehéz, és mindig ott a Google).
Ha az oldalad megvan, akkor szükséged lesz ezekre az aloldalakra:
- „Rólam”
- Blogbejegyzések
- Szolgáltatáslista & kapcsolat
- Sales page
- Feliratkozási oldal (vagy feliratkozási doboz, exit popup stb.)
2) Írj 5–20 blogbejegyzést
Nem kell keresőoptimalizálnod.
Nem kell utána frissítened a blogod.
Nem kell terjesztened sem.
Ezeknek a blogbejegyzéseknek kizárólag az a céljuk, hogy ha egy potenciális ügyfeled az oldaladra jut, akkor:
- lássa, hogy jól tudsz írni (soft referenciának számít)
- megmutasd, hogy hogyan tudsz neki segíteni
Témád lehet például az, hogy hogyan tud segíteni a szövegírás egy kkv-cégnek az árbevételek növelésében… hogyan tud a látogatód jobb weboldalt, e-mailt, Facebook-posztokat (stb.) írni… hogyan térül meg egy jó e-mail-sorozat (és itt kiszámolhatod, hogy a nagyobb megnyitás és nagyobb átkattintás hogyan hozza vissza a szolgáltatásod árát és hogyan térül meg az ügyfelednek). Írj legalább olyan jó anyagokat, mint amiket nálunk látsz, eszedbe se jusson általános, féloldalas cikkeket publikálni olyan címmel, hogy 5 módszer, hogy kasszarobbantóan bombasztikus legyen a céged kommunikációja. Tényleg ne, komolyan beszélek.
Hogyan értékesíts még akkor is, ha nincs tapasztalatod? Ha előfizető vagy, akkor olvashatod!
Előfizettél már? Ha igen, akkor itt tudsz bejelentkezni. Még nem vagy előfizetőnk? Olvasd el itt, hogy mi mindent tartalmaz az előfizetés, miért éri meg és miért nem akarsz ebből kimaradni.
Ez a doboz pontosan 6273 karakternyi színtiszta tudást rejt.
A piac óriási
Sokkal kevesebb szövegíró van, mint cég – és a mai kor aranybánya a szövegíróknak, mert soha nem kommunikáltak még annyit a cégek, mint manapság.
Ha jó szövegíró vagy és tényleg tudsz írásban értékesíteni, akkor semmi nem ment meg attól, hogy belefulladj az ügyféltengerbe.
Segítsd a feltörekvő szövegírókat azzal, hogy egy megosztással eljuttatod hozzájuk ezt a cikket.
Nagyon örülök, hogy olvashatom ezeket a sorokat. Bár, mint szövegíró ezeken a fázisokon már túl vagyok és jelenleg az ügyfélkör bővítése a cél, de ez a cikk megerősített abban, hogy eddig jó úton haladtam. Bár a java még csak most jön. :)))
Érdekes írás. Én is szabadúszóként definiálom magam, de a szövegírásos melókat eddig alkalmi kikapcsódásként fogtam fel, ami hoz egy kis pénzt is.
Abban biztos voltam eddig is hogy szükség lenne sok helyen a szövegíróra, de sok esetben az igénnyel nem találkozom.
Bízom benne hogy valóban egyre több magyar weblaptulajdonos érti meg azt hogy éz mennnyire fontos része is a jelenlétének.
A piac mára érezhetően megérezte a szövegírók hiányát, bár a szakma még csak bontogatja a szárnyait, sajnos. Mi évek óta igyekszünk edukálni a piacot arról, mennyire fontos a tartalom, hogy mennyire meghatározza brandjüket a jó kommunikáció minden szinten – mostanra látjuk azt, hogy egyre több helyen tudatosan igyekeznek nem csak profi webszövegeket íratni, de ennél ambíciózusabb stratégiákba is belefogni, mint a szakmai blogok fenntartása vagy akár egy üzleti magazin kiadása.
Fél évvel ezelőtt találtam rá a szövegírásra, 3 hónapja csinálom és a mostani első teljes hónapomban mikr kizárólag ezt csináltam az előző havi fizetésem háromszorosát kerestem meg vele. Most pedig a következő nagy terv egy kisebb marketingügynökség létrehozása amerikai és ausztrál cégek számára. Mi mást is mondhatnék mint hogy köszönöm!! 🙂
Köszönöm a cikket, sokat segített! Átgondolom az eddig munkásságomat ezek alapján! 🙂