Nemrég videón elemeztem egy rosszul sikerült landing oldalt.
Ezt most részletes elemzésben, kibővítve is elolvashatod, mert olyan csodálatos állatorvosi ló, hogy bűn lenne nem belemenni a részletekbe. És stílszerű, hogy a landing page tréningünk napján ilyen kontenttel jelentkezzek.
Elég régóta foglalkozunk landing page-ekkel ahhoz, hogy tudjuk: nincs fix megoldás, csak best practice. Javaslatgyűjtemények, amelyeket saját magadnak kell tesztelned és finomítanod.
Nem mondhatom meg neked látatlanban, milyen landinget építs, hogy hová rakd a CTA-t vagy mit írj rá.
Ezzel együtt vannak olyan szabályok, amelyeket áthágni ha lehet is, nem érdemes.
Az előfizetői részben egy olyan oldalt találsz, amely számos ponton hibádzik, és a cikk elolvasása után azt is tudni fogod, hogy te hogyan kerülheted el ezeket a hibákat.
Kezdjük a levéllel
A kérdéses oldal, illetve a hírlevél, melyből az oldalra jutottam, a Cofidisé.
Már maga a hírlevél sem szerencsés, ugyanis ezzel a tárgysorral érkezett meg (a spam mappába):
x| Váltsa kedvezőbb kamatozásúra hiteleit!
Nem látom okát, hogy külön meg is jelöljék spamként a levelet, ezzel csak csökkentik az esélyét annak, hogy megnyitom.
A tárgysorból is nyilvánvaló, hogy el akarnak nekem adni valamit, de legalább arra koncentrálnak, hogy nekem miért lesz ez jó. Nem tökéletes a megfogalmazás, de bólintsunk rá.
Így néz ki a levél megnyitva:
Az első hiba: a kép. A dizájn mindig a szöveget kell, hogy szolgálja, ebben az esetben viszont megnehezíti a legfontosabb üzenet elolvasását. „Egyszerűsítse [SAKKBÁBU] adósságait” – megszakít az olvasásban egy tökéletesen indokolatlan illusztráció.
A dizájn és a szöveg kapcsolatáról érdemes ezt a cikket elolvasnod.
A „kisakkozás” erőltetett szóvicce meg is jelenik pár sorral lejjebb, később a landing oldalon azonban már nyoma sincs, vagyis rontja az üzenetegyezést (message match) is.
Az is gond, hogy a megszólítás a levél közepére került, de még nagyobb, hogy a features & benefits rész, vagyis a jellemzők és előnyök a CTA utánra kerültek.
Az egyetlen, amivel itt nincsen problémám, az maga a CTA. A gomb jól sikerült, csak éppen kétséges, hányan kattintanak rá a szerencsétlen felépítés miatt.
Ha hírlevélből irányítod landing oldalra a közönségedet, légy nagyon konkrét. Az üzenet egyezzen, és ne csak a szavak: a képek és a dizájn is.
- Ne mutass nekem egy sakkbábut, ha az oldalon nyoma sincs.
- Ha kiskutyát mutatsz a levélben, ne macska bámuljon rám az érkeztető oldalon.
- Ha a levélben rajzfilmes a stílus, ne fotókat lássak kattintás után.
Emellett kövess egy logikus felépítést. Mintha személyesen beszélnél valakivel: szólítsd meg, keltsd fel a figyelmét, mondd el, miért jó neki, amit kínálsz, majd tégy konkrét ajánlatot.
A minimum az, hogy követed az AIDA-modellt.
Na de térjünk át a landingre.
Elhibázott első benyomás
Kíméletlenül kivesézzük az oldalt, érdemes előfizetned, hogy te is okulj belőle.
Előfizettél már? Ha igen, akkor itt tudsz bejelentkezni. Még nem vagy előfizetőnk? Olvasd el itt, hogy mi mindent tartalmaz az előfizetés, miért éri meg és miért nem akarsz ebből kimaradni.
Ez a doboz pontosan 7675 karakternyi színtiszta tudást rejt.
Ha landing oldalt építesz, ajánlom, hogy mindig gondolkodj visszafelé. Indulj a gombtól, a CTA-tól, majd tedd fel a kérdést: miért kattintana a látogató?
Erre megírsz egy ajánlatot a gomb fölé. Na és azt miért olvasná el?
Így haladsz visszafelé a headline-ig, így egy erős, strukturált, konkrét ívvel bíró oldalt építhetsz fel.
De ez már egy másik cikk (és a tréningünk) témája. A cikk témája viszont az, hogy amikor landinget készítesz, akkor minden elemnél tudatosan, az olvasód fejével gondolkodva döntsd el, hogy annak helye van-e ott és úgy.
Vélemény, hozzászólás?